Ul. Siostry Faustyny 70, 30 – 608 Kraków

Mamo, tato biorę ślub! O odchodzeniu z domu rodzinnego

“Mamo, tato biorę ślub!” to webinar podczas którego opowiemy Wam o odchodzeniu z domu rodzinnego. Zawarcie małżeństwa to początek nowej rodziny, która jest zakorzeniona w dwóch innych systemach rodzinnych, rodziny pochodzenia męża i żony. Jak zatem stworzyć  rodzinę, która z jednej strony będzie autonomiczna, a z drugiej osadzona
w rodzinie pochodzenia, bo przecież nie chodzi o to,  by odciąć się od najbliższych… Jak wypracować w swoim związku takie relacje z rodzinami pochodzenia, by nie były one zagrażające dla nowej rodziny? 

W systemie rodzinnym w którym młodzi ludzie zawierają małżeństwo musi dokonać się wiele zmian, jak bardzo to może być trudne i złożone widzimy w budzących się w nas emocjach w sytuacjach, gdy zaczynamy wyznaczać granice nowej rodziny. Każda z rodzin  ma swoje tradycje i przekazy kształtujące jej codzienne życie rodzinne. Początek tego “docierania się” rodzin możemy dostrzec już w czasie przygotowania do ślubu i wesela,  zdarza się, że mama Twojego narzeczonego (Twoja przyszła teściowa 🙂 koniecznie chce decydować o wystroju sali czy mieć wpływ na menu podczas wesela. Dla rodziców to trudny czas odchodzenia ich dziecka…będą bowiem musieli zmierzyć się z fazą “pustego gniazda”.

Nie tylko rodzice przeżywają, to że zostają  opuszczeni przez biorące ślub dzieci, jest to także doświadczenie młodych małżonków. Ważnym zadaniem, na którym chcemy zwrócić uwagę podczas webinaru to konieczność zmiany relacji ze swoimi rodzicami. Ceremonia zawarcia małżeństwa jest symbolicznym opuszczeniem domu rodzinnego, który mógł być bezpieczną przystanią w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości. W opuszczaniu domu rodzinnego mogą więc towarzyszyć  uczucia smutku i żalu… Opuszczenie domu rodzinnego to  proces bardzo indywidualny, na który składa się wiele czynników, takich jak historia życia małżonków, jakość relacji z bliskimi… Opuszczenie domu rodzinnego dotyczy zarówno zdolności do fizycznego odejścia, zamieszkania osobno bez rodziców, ale w dużej mierze proces ten związany jest z dojrzałością i gotowością do stworzenia nowej relacji w związku małżeńskim.  

Podczas webinaru:

 • przedstawimy Wam na genogramach historie o córeczkach tatusia i synkach mamusi 🙂
 • opowiemy o tym, jak się pożegnać z domem rodzinnym,  by całym sercem wejść w związek małżeński
 • opowiemy jak można budować satysfakcjonujące więzi z rodzicami i teściami

Webinar poprowadzą:

Urszula Miernik, doktor nauk o rodzinie, psychoterapeuta, pracuje z narzeczonymi i małżeństwami, mama dorosłych dzieci

Monika Chochla, psycholożka, trenerka kompetencji miękkich, coach, terapeutka Racjonalnej Terapii Zachowania i facylitatorka Job Crafting.

Niebawem informacje o kolejnej edycji!

Spotkanie odbędzie się na Platformie ZOOM.

Zostaw do siebie kontakt, w dniu webinaru na Twój adres mailowy wyślemy link do spotkania.

   

   

   

  Na skróty
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram