Początki istnienia domu związane są z osobą kard. Karola Wojtyły, który zadecydował o zakupie domu przed wyjazdem do Rzymu na konklawe, podczas którego został wybrany Papieżem.
Dom zapewnia opiekę bytową kobietom w ciąży i po urodzeniu dziecka, które ze względu na trudną sytuację życiową, kryzys lub doświadczenie przemocy w środowisku rodzinnym nie mogą bezpiecznie urodzić tam dziecka i przebywać z nim w pierwszych miesiącach po urodzeniu.
W Domu Samotnej Matki panuje rodzinna atmosfera sprzyjająca odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa kobiet, które zostały odrzucone przez najbliższych z powodu nieoczekiwanej ciąży i urodzenia dziecka. W okresie jednego roku Siostry Nazaretanki pracujące w DSM odbierają ponad 100 telefonów zgłoszeń od kobiet w ciąży, które ze względu na sytuację życiową potrzebują pomocy w postaci schronienia, zapewnienia bytu i opieki okołoporodowej. Świadczy to o dużej potrzebie funkcjonowania takich miejsc jak DSM.
Przed remontem Dom Samotnej Matki mógł przyjąć pięć kobiet w ciąży i matek po urodzeniu dziecka. Matki oraz ich dzieci otrzymują pobyt w domu, zapewnione jest im wsparcie w zakresie opieki okołoporodowej oraz mogą liczyć na dostęp do pomocy psychologicznej i terapeutycznej, socjalnej oraz prawnej. W dalszym etapie pobytu kobiet w domu opracowywane i realizowane są programy usamodzielniania. Świadczona pomoc i pobyt mieszkanek w domu finansowane są z Funduszu SOS Archidiecezji Krakowskiej.