Uroczysty akt nadania imienia prof. Stanisława Grygiela Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, mający miejsce 28 listopada 2023 r., poprzedziła laudacja na cześć Profesora. Została ono wygłoszona przez prof. Stephana Kampowskiego z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Warto wrócić do jego słów, oddających myśl filozoficzną nowego Patrona Fundacji.
Interpretator twórczości Karola Wojtyły/Jana Pawła II
Na początku laudacji prof. Kampowski przypomniał drogę prof. Stanisława Grygiela do Rzymu. Krótki pobyt w Wiecznym Mieście, zainicjowany przez papieża Jana Pawła II, zakończył się zmianą miejsca zamieszkania Profesora wraz z całą jego rodziną. Prof. Grygiel był przekonany o ważności małżeństwa i rodziny, stąd też wiele uwagi poświęcił temu zagadnieniu, interpretując twórczość Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Według niego to w małżeństwie i rodzinie toczy się decydująca walka o prawdę i wolność. Małżeństwo i rodzina stają się przestrzenią, w której ludzie mogą na nowo odkrywać swoje człowieczeństwo. Idąc za Wojtyłą, profesor zachwyca się pięknem człowieka i poszukuje jego źródła. Antropologia adekwatna, jak określił ją polski papież, zmierza do pełni prawdy o człowieku, którą można znaleźć w Bogu.
Filozof i poszukiwacz piękna
Opisując profesora Grygiela jako filozofa, prof. Kampowski podkreśla, że stawiał on następujące pytania: Kim i czym jest osoba ludzka? Skąd pochodzę? Dokąd zmierzam?, a następnie szukał na nie odpowiedzi. Dla niego „bycie filozofem to bycie przyjacielem mądrości, to przyjęcie postawy pełnej czci wobec rzeczywistości i kontemplowanie jej piękna”.
Kluczową rolę odgrywa tutaj piękno, które pozwala we właściwy sposób podejść do rzeczywistości.
Jak wskazał prof. Kampowski: „Rodzimy się piękni, rodzimy się w pięknie i dzięki pięknu się odradzamy. Piękno jest nie tylko początkiem drogi, ono samo jest drogą, która prowadzi do umiłowania dobra i poznania prawdy”.
Nowy patron Fundacji Towarzyszenia Rodzinie wyznacza jej zatem jasny kierunek działania – poprzez służbę narzeczonym, małżeństwom i rodzinom pomagać każdemu człowiekowi odkrywać pełnię jego człowieczeństwa oraz piękno które go otacza.
Całości laudacji wygłoszonej w języku angielskim wraz z tłumaczeniem symultanicznym na język polski można odsłuchać poniżej: