Wakacje większości z nas kojarzą się z beztroską i wypoczynkiem. Dla wielu wspólnot to niezwykle cenny czas pogłębiania relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. O tym, wiedzą najlepiej uczestnicy tegorocznej Szkoły Letniej organizowanej przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Fundację Towarzyszenia Rodzinie im. prof. Stanisława Grygiela w Krakowie.
W dniach 11-15 sierpnia br., uczestnicy podyplomowych studiów z duszpasterstwa rodzin UPJPII w Krakowie spotkali się w Domu Rekolekcyjnym w Siedlcu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. W tym roku w ramach projektu ,,Rodzina przede wszystkim. Budowa pozytywnej wizji rodziny, integracja oraz zapewnienie wsparcia w sytuacjach trudnych dla rodzin z terenów miejsko-wiejskich województwa małopolskiego” do Szkoły Letniej dołączyło kilka rodzin z terenu Archidiecezji Krakowskiej.
Uczestnicy codziennie brali udział we Mszy św., której przewodniczył ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Msze święte sprawowano w kaplicy, w której znajduje się obraz z wizerunkiem Jezusa Promieniującego. Obraz został namalowany według wizji Matki Pauli Zofii Tajber, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w 1919 roku. Chrystus niespodziewanie ukazał się jej na modlitwie jako promienny i powiedział: „Najmilsza, oddaję ci Duszę Moją Boską ku uczczeniu, byś Ją i Jej żądania przekazała światu całemu”. Warto podkreślić, że wizerunek Jezusa Promieniującego towarzyszy uczestnikom już od pierwszej edycji Szkoły Letniej i ma znaczenie szczególne dla dalszej drogi duchowej.
W programie nie zabrakło ciekawych prelekcji, które wygłosili: ks. Zbigniew Kryjomski z parafii pw. Bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w Krakowie, który związany jest z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, dr Magdalena Dej, diecezjalna doradczyni Życia Rodzinnego Archidiecezji Krakowskiej i Iwona Koprowska, instruktor Modelu Creightona (CrMS), doradca laktacyjny, dietetyk. Studenci mogli brać udział w dyskusjach, zadawać pytania, dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Z kolei dzieci pod czujną opieką wolontariuszy mogły uczestniczyć w różnego rodzaju grach, zabawach i zajęciach z bajkoterapii, które poprowadzili Maria i Grzegorz Urbańczyk. Dla rodziców przygotowano warsztaty bibliodramy.
14 sierpnia był dniem aktywnym i pełnym wrażeń. Zapewne zapisze się w pamięci naszych uczestników. Wszystko za sprawą wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego, miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Każdy mógł cieszyć się pięknym widokiem, błękitnym niebem i ciepłem słonecznych promieni.
Tegoroczna edycja Szkoły Letniej zakończyła się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Należy podkreślić, że czas ten został spożytkowany przez studentów i rodziny w najpiękniejszy sposób – w jedności z Panem Bogiem.